Parní vodárna Střekov

Parní vodárna Střekov

Železniční muzeum Zubrnice má od roku 2003 v pronájmu strojovnu parní vodárny v železniční stanici Ústí n. L. Střekov. Vodárna je unikátní tím, že je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů. Objekt byl proto ihned zajištěn a hledalo se pro něj další využití.

Původní představa, že se podaří nalézt nějakou místní organizaci, která se zabývá technickými památkami, vzala brzy za své, žádná taková ať už státní nebo soukromá neexistuje. Takže nám vodárna zůstala „na krku“ i nadále a prostor byl užíván přechodně jako sklad, kam směřovaly i náhradní díly z jiných zrušených vodáren. Zlom nastal v roce 2009, kdy se členem ZMŽ stal člověk s patřičnými vědomostmi a začal stroj systematicky opravovat a kompletovat. V roce 2011 se parní stroj poprvé rozběhl vlastní silou, i když jen na stlačený vzduch a s odpojeným čerpadlem. Vodárna Střekov byla postavena v roce 1874 při příležitosti zprovoznění úseku Rakouské severozápadní dráhy z Lysé n. L. do Ústí n. L. Střekov a Děčína. Jde o typovou stavbu podle normálií architekta Karla Schlimpa. Ve střední části se nachází vlastní strojovna a vodojemy o objemu 100 m3, v bočních traktech pak byty pro zaměstnance vodárny. Voda se čerpala z řeky Labe zvláštní vykopanou štolou. Ve třicátých letech byl vyměněn původní parní kotel za nový, parní stroj však zůstal pravděpodobně původní. Vodárna dosloužila až koncem 70. let minulého století v závěru provozu parních lokomotiv na síti ČSD.
Kromě ZMŽ se na opravě vodárny významně podílí Sdružení dobrovolných hasičů Střekov, v roce 2010 dále ZMŽ obdrželo na opravu objektu dotaci z fondu náměstka primátora města Ústí n. L. V cílovém stavu je počítáno s vytvořením expozičního prostoru věnovanému drážnímu vodárenství, kde bude kromě vlastní technologie (poháněné stlačeným vzduchem) k vidění řada dvou a trojrozměrných exponátů z oboru. Provoz expozice je koordinován s provozem historických vlaků z Ústí n. L. do Zubrnic.

Aktuality

Kalendář akcí 2017

7. 1. 2017

Těšíme se na vaši návštěvu.

VÁNOCE VE SKANZENU

6. 1. 2017

Vánoční zvyky, výzdoba a vůně vánoček.

POUŤ NA SV. MAŘÍ MAGDALENU

6. 1. 2017

Procesí a mše svatá v kostele sv. Maří Magdaleny.

Závislý zubr

6. 1. 2017

Multikulturní festival

Budova parní vodárny Střekov
Budova parní vodárny Střekov
Parní kotel
Parní kotel
Parní stroj
Parní stroj
Parní stroj
Parní stroj

Kalendář akcí

18. 2. 2017

Masopust

Průvod masek vesnicí

8. - 9. 4. 2017

Velikonoce

Tradiční velikonoce v Zubrnicích

celý kalendář akcí

Plánek obce

Plánek obce

Kontakt

Zubrnice č.p.27
pošta Ústí nad Labem, 400 02 Kde nás najdete - mapa